06 Mayıs 2018, 14.00

Yalansavar Buluşmaları ve Muhabbet Teorisi canlı gösterisi bir kez daha sahnede. Bu ay dolu dolu bir programımız var.

İlk bölümde Kaan Öztürk’den bilim mitlerinin arkasındaki ilginç öyküleri dinleyeceğiz.

“Devlerin Omuzunda: Bilim mitleri, bilimsel yöntemin inceliklerini nasıl örtbas ediyor?

Kopernik’e inanmayanlar sadece tutucu din adamları değildi. Galileo Engizisyon’a “Dünya yine de dönüyor!” diye kafa tutmadı. Pasteur cansız maddeden yaşam oluşamayacağını ispatlamadı. Michelson-Morley deneyi esirin varolmadığını göstermedi. Eddington’un gözlemleri genel görelilik teorisine kesin delil sağlamadı. Lister’in antiseptik yöntemleri hastalarının ölüm oranını azaltmadı.

Bilim tarihinin ders kitaplarında anlatılan hikayeleri genellikle aşırı basitleştirilir, tartışmaların ince ayrıntıları ihmal edilir. Sonunda haklı çıkmış olanlar vizyoner kahramanlar, onlara karşı çıkanlar ise at gözlüklü statükocular olarak resmedilir. Büyük fikirler bir tek kişinin benzersiz dehasının ürünü gibi görülür. Bu tür mitler bilimsel yönteme dair yanlış bir izlenim vererek bilimsel eğitim alanları yanıltırlar. Bu mitlerin bazılarını yakından inceleyerek gerçek hikayelerin karmaşıklığına bakacak ve bilimin bir kahramanlar geçidi olmadığını hatırlayacağız.”

Buluşmanın ikinci bölümünde her zaman olduğu gibi Tevfik Uyar ve Kaan Öztürk’le bir araya geliyoruz. Bu kez Muhabbet Teorisi’nin tanıdık bir konuğu var: Erasmus Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Prof. İlker Birbil. Üçlü, veri bilimi ve Hollanda üniversiteleri hakkında konuşacaklar.

Tüm takipçilerimizi ücretsiz etkinliğimize bekliyoruz…

Program:
14:00 – Buluşma
15:15 – Seminer (Kaan Öztürk)
17:00 – Muhabbet Teorisi Canlı Gösterimi (Tevfik Uyar, Kaan Öztürk)