Stage-co Masters yürütüclüğünde “Startup Akademi” atölyeler serisi başlıyor!

Kurmayı düşündüğünüz bir girişiminiz mi var? Kendi girişiminizi/startup’ınızı kurma yolunda ilk adımı attınız ama daha gidecek yolunuz mu var? Startup Akademi atölyelerini takip ederek bu yolu hızla alabilirsiniz. Stage-co Masters’ın, size zaman kaybı yaşamadan kendi startup yolunuzda hızla ilerlemeniz için özenle hazırladığı atölyeler aracılığıyla kazanan ve sürdürülebilir bir girişim sahibi olun.

Startup Akademi programı her ay şahane atölyelerle devam edecek. Eylül’de sizi bekleyen Startup Akademi atölyelerini aşağıda detaylarıyla görebilirsiniz.

Plan A: Lean Startup

Join our workshop to Kickstart your Business Idea!

Starting a new business or launching a new product/ service can be done by trial and error or you can use a simple method to increase the success rate.
Failure can come at a high price, so this introduction to Lean Startup and Business Canvas can help you to increase that success factor. The workshop consists of an introduction to the method and a workshop in order to put in practice what the theory says. Bring your business ideas or your good mood with you. Success!

You can email us at nesen@stage-co.com, Neşen Yücel

The workshop will be held in English.

Markanızın Hikayesini Yazın

Türkiye’nin önde gelen iletişim ve medya ajanslarında, 20 yıl yurtiçi ve yurtdışında marka ve içerik stratejisi yöneticiliği yapmış olan Ferda Tarakçıoğlu Erdem ve Gökçe Demirtaş tarafından gerçekleştirilecek bu atölye ile, fikir oluşum sürecinden markalaşmaya uzanan yolculukta, marka hikayesini oluşturma ve hikayenizin pazarlama aracı olarak konumlandırılmasını öğreneceksiniz.

Son yıllarda en çok konuşulan ‘hikaye anlatımı’ ve ‘içerik pazarlaması’ başlıklarında:

  • Fikir Aşaması: Ürün ve servisinizin nasıl farklılaştığını, tüketici ve yatırımcılara ‘hikaye anlatımı’ ile aktarma
  • Fikrin Tüketici tarafından onaylanma aşaması (Customer Validation): Tüketicinin bu kategori ile ilişkisi ve diğer rakip markaların konumlandıkları alanların incelenmesi
  • Marka DNA’sı ve markanın ‘benzersiz’ ana hikayesinin oluşturulması; fikrin yatırımcıya sunulması ve tüketici iletişimine hazır hale getirilmesi

Tüketici iletişim aşamasında son yıllarda etkin olan 360 derece içerik yöntem, yönetim ve ölçümünde Micro Moments, Content Audit gibi araçlar da incelenecektir.

Kendi girişiminizi tutundurmak ve uçmasını sağlamak için bu atölyeyi kaçırmayın!

Set your KPI’s as a Startup

As a startup you are managing too many things. There is the product, the lead, the customer, the team, the investor and you can go on. It is not enough to be always in the office or respond every email within 24 hours. You also need to understand where your startup is and where it is going. This seems easy as success is the goal but without KPI’s it is nearly impossible. This goes from the financial report to the cost of acquisition and many more indicators. This way you create a guideline and a transparent view for your investors.

In this workshop we will touch the most important one’s and how to create your own dashboard for yourself but also for your investor. This workshop is aimed at aspiring startups and startups who are already active.

We will start from Business Canvas, managed through Ciz.io to your personal dashboard to understand or to use in your startup.

www.Ciz.io is a platform like launchpad where a startup can set kpi’s based on business canvas and investor/ mentor can follow up on startups roadmap

Patrick Bosteels is the co-founder of Stage-Co and Stage-Co Masters. A startup and entrepreneurship evangelist, Patrick Bosteels mentors startups to create a more active startup ecosystem in Turkiye.

The workshop will be held in English.