1000 Kelimeyle Nedir Bu SEO? Kimler Eğitim Almalı?

SEO Nedir? Web siteleriniz için olmazsa olmaz bir parçasıdır. Web siteniz için içerikler ürettiğinizde içeriklerin Google’de üst sıralarda gözükmesi adına Seo ayarları yapabilirsiniz. Böylelikle içeriğinize hem fazla etkileşim alabilecek hem de içeriğinizi çok daha fazla kişi okuyacaktır.

Kısaca SEO (Search Engine Optimization) türkçesi arama motoru optimizasyonu, Google’da organik olarak yani reklamsız arama motoru sonuçlarında üst sıralara çıkarabilmek için kullanılan teknik, site içi ve site dışı ayarlamalara verilen genel bir isimdir.

SEO ayarlamalarınız ile birlikte sitenize büyük bir kullanıcı kitlesi çekebilirsiniz. Günümüzde artan Blog ve E-Ticaret sitelerini düşünürsek özellikle bundan para kazanmak isteyenler için önemli bir alandır. SEO ayarlarını yapmadan yayınlanan içeriklerin SEO ayarı yapılan içeriklere göre daha geri planda ve az kişiye hitap ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

SEO Neden bir gereksinim
SEO Neden bir gereksinim

Seo Neden Bir Gereksinim?

SEO’yu kısaca web sitenizi, içeriğinizi öne atmak için kullanılan teknik olarak açıklayabiliriz. Peki SEO olmazsa olmaz mı? Eğer kazanç sağlamak, kitleye hitap etmek ya da mevcut içeriklerinizi daha çok kişiye ulaştırma amacı taşıyorsanız olmazsa olmaz diyebiliriz.

Fakat SEO işlemlerinin yanı sıra bir de SEM denilen Search Engine Marketing yani Dijital Pazarlama’nın olmazsa olmazı var. Bunlar da kampanyalarınız ve web siteleriniz için kullanabileceğiniz olmazsa olmaz ücretli yardımcılar. Ücretli derken, CPC yani Cost Per Click anlamıyla tıklama başı ücretlendirmesi ile de adlandırılıyor. Tanıtımlarınızı ve projenizi daha fazla kitleye ulaştırmak için ise kısaca;

 1. Google Adwords Reklamları: Google reklamları sayesinde müşterilerinize daha rahat ulaşabileceğiniz gibi web sitenizin tanıtımını da kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu noktada para harcamaya da yanaşmalısınız. Çünkü google adwords reklamları sizin için biraz maliyetli olacaktır.
 2. Facebook ReklamlarıSosyal medyanın da gücünden faydalanarak tıpkı Google adwords kısmında olduğu gibi maliyet kısmında kendinizi geri çekmemelisiniz.
 3. Diğer Sosyal Medya KanallarıFacebook’ta olduğu gibi Twitter, Linkedin gibi sosyal mecralarda da reklamlar verebilirsiniz. Bu iki alanda vereceğiniz reklamlar diğerlerine göre biraz daha pahalı olabilir.
 4. Satış Ortaklığı: Reklam kanallarına göre daha uygun bir yöntem olan bu metotta pazarlama yöntemi ile yapacağınız satışlardan komisyon vermeniz gerekebilir.

Bahsettiğimiz bu yöntemler ile özellikle de e ticaret alanında SEO ayarlarınızı iyi biçimde yapmış olacaksınız. Bu uygulamları gerçekleştirmeyen e ticaret siteleri geri kalmaya mahkumdur.

İster yeni bir firma olun isterse de uzun yıllardır alanınızda hizmet vermiş olun hiç fark etmez. Her zaman gelişmeye ce değişime açık olmanızda fayda var. Nitekim bunun için seo danışmanlığı hizmeti almanızda fayda var. SEO anlamında iyi bir eğitim alarak bunu web sitelerinize de yansıtabilir, daha çok müşteriye erişebilirsiniz. Dolayısıyla ürünlerinizin satışı bir o kadar hızlanacak olup sitenize kısa süre içinde büyük bir kitle çekmiş olacaksınız. İnternet dünyasındaki kalıcılığınızı daha da sağlamlaştıracaksınız.

SEO Nasıl Yapılır
SEO Nasıl Yapılır

Seo Nasıl Yapılır? SEO Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Peki SEO nasıl yapılır. Ayarlamalar neye göre düzenlenir? SEO yaparken 3 temel konuyu ele almanız gerekmektedir. Yoksa diğer türlü başarılı olmanız zor olur.

Arama Botlarına Uygunluk

Web siteniz Google tarafından kolayca anlaşılabilir ve taranabilir olması gerekir. Bunu gerçekleştirmek için ise şunlara dikkat etmek gerekir:

 1. Web sitenizin kod yapısını en iyi biçimde oluşturmak. Mümkün olduğunca WırdPress veya Magento gibi paneller kullanmak
 2. Website açılış hızını artırmak. Siteniz ne kadar hızlıysa Google tarafından taranma hızı da o kadar iyi olacaktır
 3. Site haritası olulşturmak
 4. Sitenizde inline javascript ve inline css kodlarına yer vermemek
 5. 404 ve 301 hata yönlendirme ayarlarını iyi biçimde ayarlamak
 6. Web sitenizi mobile uygun olarak düzenlemek

Site İçi ve Site Dışı SEO Çalışmaları

Arama sonuçlarındaki rekabette sizi öne taşımak için site içi ve site dışı seo çalışmalarına büyük önem vermeniz gerekmektedir.

Site içi optimizasyon özetle;

 1. Kaliteli içerik: Sitenizde yer verdiğiniz içeriklerin çalıntı ve kopya olmamasına dikkat etmelisiniz. Özgün biçimde hazırladığınız içeriklerin yeterliliği konusunda da emin olmalısınız.
 2. Arama hacimleri: İnsanların hangi konuları daha çok aradığı noktasında araştırmalarda bulunabilirsiniz. Buna bağlı olarak siz de içerikleri hazırlarken buna dikkat etmelisiniz. Arama hacmi yüksek içeriklerin yayınlanması size oldukça yarar sağlar.
 3. Başlık ve Meta Açıklamaları: Başlık ve meta açıklamalarını büyük bir önem ve titizlikle hazırlarsanız sitenizin, içeriğinizin üst sıralara çıkması o kadar kolay olacaktır.
 4. Site İçi Link Ayarı: Site içerisinde bazı sayfalara yönlendirme yapmak etkileşimi daha da artıracaktır. İstediğiniz bir sayfaya yönlendirme yapmak için belli kelimelere linkler verebilirsiniz.
 5. Kelime Sayısı: İçeriklerinizin Google tarafından indekslenmesi ve üst taraflarda yer alması için en az 600 kelime olmasına dikkat edin.

Site dışı optimizasyon özetle;

Site dışı optimizasyon da en az site içi ayarları kadar önemlidir. Neden mi?

 1. Zararlı backlinkler: Web sitenize bilinmedik ve zararlı olabilecek sitelerden backlink almak bir süre sonra sizin sitenizin banlanmasına sebep olabilir. Dolayısıyla SEO ayarı yapayım derken sitenizi kaybedebilirsiniz.
 2. Doğal olmayan backlinkler: Sitenize doğal olmayan backlinkleri alırsanız ve bu sayıyı sürekli artırırsanız Google tarafından cezalandırılabilirsiniz.

Web sitenize backlink alacaksanız kendi ayarınızda olmasına ve doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Diğer türlü zararlı backlinkler bahsettiğimiz üzere sitenizi kaybetmeye kadar riskler taşır.

Kimler SEO Eğitimi Almalı
Kimler SEO Eğitimi Almalı

Seo Eğitimini Kimler Alabilir

Seo eğitimini web alanında uğraşan herkes alabilir. Blog veya e ticaret sitesi olan ve bu sitelerini Google’da üst sıralarda göstermek isteyenler SEO eğitimlerinden yararlanabilirler. Bunun haricinde çalıştığı kurum için geliştirmeler ve web sitelerini gerçekten SEO’ya uyumlu hale getirip bir danışman, uzman ya da türevi ajans kurumlarıyla çalışmak isteyenler de bu eğitimlerden faydalanabilirler.

Belirtmeliyiz ki SEO Eğitiminin yapı taşı Teknik SEO ile başlar. Bu işlemler için ise en kötü temel düzeyde web teknolojilerinden haberdar olmanız ve bu teknolojileri en basit şekilde bile kullanabilecek durumda olmanız gerekmektedir.

Bu konuda sizler için hazırladığımız Teknik SEO Eğitimini ise %20 indirimle satın alabilir, eğitime katılıp detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

%20 indirim şansınız Teknik SEO ve İçerik Pazarlaması eğitimlerinin tek paket haline getirilmesiyle sunulmaktadır.

Eğitime ulaşmak için;

Teknik SEO ve İçerik Pazarlaması Eğitimi

Kullanıcı Deneyimi

Bir çok web site sahibinin göz ardı ettiği konulardan biri de kullanıcı deneyimidir. SEO ayarı noktasında büyük bir dikkatle çalışan ancak kullanıcı deneyimini hiçe sayan bir çok kişi mevcuttur. Bunun önüe geçmek adına sitenizi oluşturduktan ve içeriğinizi yayınladıktan sonra deneme amaçlı bir kaç kullanıcıya test ettirebilirsiniz.

Burada amaç kullanıcıların sitenizi ne denli rahat kullanabilecekleridir. Sitenizin görselliğini de hesaba katarsak kullanıcıları yormayan ve rahat kullanabilmesini sağlayan tasarımlar ortaya çıkarmalısınız.

Genel anlamda SEO ayarları siteniz için olmazsa olmaz konulardandır.

Çünkü gerek e ticaret gerekse de blog sitelerinizi yukarı çıkararak kullanıcı sayınızı artırma amacı taşıyabilirsiniz. Bunun için de site içi ve site dışı seo ayarları ile birlikte reklamlardan da yararlanmanız sizin için faydalı olacaktır.

Size bu içeriğimiz ile birlikte SEO Nedir? Kimler SEO Yapabilir? Kimler Eğitim almalıdır? Nedir Bu SEO? Hakkında temel giriş sayılabilecek bir rehber hazırladık. Umarız hoşunuza gitmiştir, bir sonraki içeriğimizi merak ediyorsanız Dome İstanbul E-Bülten’ine kaydolarak haftalık içerik, etkinlik, takvim ve diğer güncellemelerden faydalanabilirsiniz.

Diğer Dijital Pazarlama ve SEO içeriklerimize Göz atmak ister misiniz?