Dijital Pazarlama Nedir? 360 Derece Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama nedir? Dijital pazarlama neden bu kadar önemlidir? Geleneksel ve normal olan pazarlamadan farkı nedir? Dijital pazarlama ile şirketinize seviye atlatacağınız bir gerçektir. Siz de bu platformda hem ürünlerinizi hem de şirketinizi tanıtarak hedef pazarınızı genişletebilirsiniz. Dijital pazarlamanın önemine dikkat çektiğimiz bu yazımızda yer vereceğimiz alt başlıklar şunlardır:

 • Dijital pazarlamanın kullanıldığı yerler
 • Dijital pazarlama teknikleri nelerden oluşur
 • İçerik pazarlama yöntemi
 • Sosyal medya yöntemi
 • Mobil araçlar
 • Site içi kampanya ve promosyon
 • Hedefleme yöntemi
 • Dijital pazarlama alanında tecrübeler edinin

Dijital pazarlama, sanal ortamda ürünlerinizi ve yaptığınız hizmetleri tanıtabileceğiniz bir platformdur. Son yıllarda giderek artan teknoloji tufanı içinde oldukça ilgi gören dijital pazarlama ile ürünlerinizi en kolay ve hızlı biçimde müşterilere ulaştırabilirsiniz. Dijital pazarlama, bir firmaya veya bir markaya ait olan ürünlerin elektronik ortamdaki pazarlama sürecine verilen isimdir. Günümüzde en popüler ve en yeni geliştirilmiş pazarlama yöntemleri arasındadır. Dijital pazarlama adı altında ürünlerinizi internet siteleri, sosyal medya veya mobil platformlarda tanıtarak satışını yapabilirsiniz. Hem güvenli hem de hızlı bir şekilde ticaret gerçekleştireceğiniz dijital pazarlama yöntemi ile kazançlarınızın artması muhtemeldir.

Yapılan araştırmalar sonucunda istatistiksel olarak Türkiye’de internet kullanıcısı sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu rağbetten doğan fırsatları kullanmak isteyen firmalar ise dijital pazarlama tekniği ile ürünlerini satma noktasında çeşitli varyasyonlar denemektedir. E-ticaret ve mobil platformların ön planda olduğu dijital pazarlama müşterilerin de dikkatini oldukça çekiyor. Yine son yıllarda alış veriş işlemleri dijital ortamda fazlasıyla yapılmaya başlanmıştır. Çünkü dijital pazarlama geleneksel pazarlama yöntemine göre çok daha gelişmiş ve güncelliğini koruyarak insanların ilgisini bu yönde çekmeyi başarmıştır.

Dijital pazarlamayı tercih etmeyen firmaların, markaların rakiplerine göre ticaret anlamında geride olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ticaret olarak geride olmak ekonomik ve başarı olarak da geride olmak demektir. Bir şirketin geleceğini oluşturan en temel yapı taşı olan ticaret, ekonomi gibi kavramların geri planda olması o şirketin geleceği hakkında kafalarda soru işaretleri oluşturur. Bu tür şirketlerin de dijital pazarlamayı tercih ederek ürünlerini açık biçimde tanıtmalı ve müşterileriyle online olarak da etkileşim halinde olmalıdırlar. Böylelikle hem sanal ortamdaki kendi eksiklerini görebilecek hem de kendini bir çok noktada geliştirerek ekonomik anlamda daha da güçlenecektir.

Dijital Pazarlamanın Kullanıldığı Yerler

Dijital Marketing internet gerektiren bir çok alanda kullanılır. Bunlar:

 • İnternet sitelerinde
 • Sosyal medya kanallarında
 • Blog sitelerinde
 • İnfografiklerde
 • Online PR çalışmaları
 • Online broşür ve katalogları
 • Logo, font ve renk gibi marka değerlerinde
 • Etkileşimli araçlarda
Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerden Oluşur
Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerden Oluşur

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerden Oluşur?

Dijital Marketing bir çok yöntem ile gerçekleştirilebilir. Ancak bu yöntemleri harmanlayarak kullanmak en avantajlı tercih olacaktır.

Dijital Pazarlama hakkında teknikler öğrenmek, kendinizi geliştirmek ve bu alanda daha fazla bilgiye sahip olmak ister misiniz? Dome‘da düzenlenen Akademi Program’ına dahil, Marketing ve Dijital ürün pazarlaması eğitimlerimizi paylaşıyoruz;

Yakın dönem Dijital’e yönelik eğitimler bu şekilde, bizlere ulaşarak detaylı bilgi almak için yorum yazabilir, arayabilir ya da iletişim sayfamız üzerinden form doldurarak detayları email adresinizde görebilirsiniz.

İçerik Pazarlama Yöntemi

İlk başvurabileceğiniz tekniklerden biri içerik pazarlama yöntemidir. Bu yöntem ile markanızı, ürünlerinizi sosyal ortamlarda tanıtarak kısa hikaye şeklinde sunabilirsiniz. Ürünleriniz hakkında bilgilendirici ve açıklayıcı mesajlar vermesine dikkat edeceğiniz bu içerikler ile birlikte müşteri ve kitle sınırlarınızı aşabilirsiniz. İyi bir içerikte olması gereken en önemli şeyler özgün ve anlaşılabilir olmasıdır. Ürünlerinizi ne kadar özgün hazırlarsanız ve kolay anlaşılır bir şekilde sunarsanız geri dönüş de bir o kadar fazla olacaktır.

Sosyal Medya Yöntemi
Sosyal Medya Yöntemi

Sosyal Medya Yöntemi

Müşterilerinizle daima etkileşimde kalmanın bir yolu da sosyal medya kanallarıdır. Ürünlerinizi içerik olarak tanıttıktan sonra Facebook, Twitter, Linkedln, Instagram gibi milyonlarca etkileşimli sosyal medya araçlarında paylaşmanız etkileşiminizi artırır. Bu gibi sosyal medyaların hepsinin amacı da farklıdır. Kendinize uygun en iyi sosyal mecraları tercih ederek ürünlerinizi en iyi biçimde pazarlayabilirsiniz.

Mobil Araçlar

Akıllı telefon ve tablet gibi bir çok mobil formatlı araçlar için hazırlanmış olan web sitenizin olması ürünlerinizi tanıtmak için size çok büyük bir avantaj sunar. Böylelikle müşterilerinizin isteklerine de dikkat ederek o doğrultuda hizmetlerinizi gerçekleştirme imkanına da sahip olabilirsiniz. Bu digital marketing tekniği sizin özgün bir platforma sahip olmanızı da sağlar.

Site İçi Kampanya ve Promosyon

Müşteri sayısını artırmak bir çok şeye bağlıdır. Bunlardan biri de belirli zaman aralıklarında site içinde kampanyalara yer vermektir. Kullanıcıları tetikleyen ve ürünlerinizi alma noktasında harekete geçiren bu yöntem ile kaybeden değil kazanan olacaksınız. Bu yöntemle birlikte müşteri zincirinin de arttığını görerek ekonomik anlamda firmanıza canlılık katabileceksiniz.

Hedefleme Yöntemi
Hedefleme Yöntemi

Hedefleme Yöntemi

Hedefleme yöntemi aslında diğer bahsettiğimiz yöntemlerin birlikte kullanımı sonucu ortaya çıkan bir yöntemdir. Marketing ile hedef kitleniz değişebilir de artabilir de. Buna karar vermek için gerek sosyal medya gerek internet sitesi gerekse de içerik yöntemlerini kullanmanızda fayda var. Bu kullanımlar sonucu büyük olasılıkla ürün ve firmanız ile müşteriler arasında etkileşim artacak dolayısıyla ekonomik anlamda daha da güçlenerek hedeflediğiniz pazarı oluşturabileceksiniz.

Dijital Pazarlamacılık Alanında Tecrübeler Edinin

Sürekli geleneksel olan normal pazarlama içerisinde yer alan firmalar her ne kadar kazanç elde etse de bir yerden sonra rakip firmalar ile makasın genişlediğini görecektir. Digital Marketing ile ürünlerini müşterileriyle buluşturan firmaların kazanç miktarları da bir o kadar artmaktadır. Böylelikle hem kendilerindeki eksikleri de görecek olup o yönde gelişim göstermeye çalışacaklardır. Ekonominin yanında bir çok alanda da geliştiğinizi göreceğiniz dijital platformlarda bulunmanız gerekmektedir.